Mobilní-operátoři.eu

Úvodní stránka >> Mobilní operátoři >> OpenCall

OpenCall

Málokdo dnes ví, že OpenCall byl kdysi vůbec jedním z prvním nových virtuálních operátorů, kteří v České republice kdy vznikly. Psal se tehdy rok 2011, bylo to tedy ještě v době, kdy na našem mobilním trhu stále pevnou rukou vládla hegemonie velké operátorské trojky. Na svou dobu přišel i s výhodnými cenami volání – za měsíční paušál kolem 120 Kč jste získali volání ve vlastní síti zdarma a do ostatních mobilních sítí v ČR 3 Kč. A hlavně minuta volání do zemí jihovýchodní Asie – Číny, Vietnamu, Thajska a Hong Kongu vyšla jen na 1 Kč za minutu. To byla ve své době skutečně převratná nabídka. Jak už to tak bývá, všechno mělo i svůj menší háček.

OpenCall jako virtuální operátor v síti CDMA

Důvodem, proč jste o OpenCallu asi nikdy neslyšeli je fakt, že nepoužívá běžnou síť GSM ale síť CDMA provozovanou tehdejší společnosti U:fon (dnešní Air Telecom). Abychom čtenáře, kteří se v této problematice příliš neorientují uvedli na pravou míru. Všechny mobilní telefony, které známe a každodenně používáme fungují v síti GSM. Mobilní operátoři jako Vodafone, O2 nebo T-Mobile si drželi tak dlouho svůj oligopol, protože vysílače GSM signálu vlastní a nikoho k nim nechtěli pustit. Až nyní po zásahu ČTÚ musel ostatním operátorů povolit přístup a pronájem těchto GSM vysílačů a tím byl umožněn i vznikl všech těch novým virtuálních operátorů, které vidíme dnes. Virtuální, protože žádný vysílač sami nevlastní a jen si je pronajímají.

Operátor U:fon financovaný skupinou Penta, se tomuto uspořádání pokusil vzepřít a vybudoval CDMA síť. CDMA sítě v Evropě moc nenajdete ale s úspěchem fungují například v Rusku. Bohužel všechny běžně dostupné telefony s CDMA sítí neumí pracovat a je nutné dokoupit speciální telefonní přístroje. Nabídka CDMA telefonů je značně omezená a k dispozici jsou většinou velmi hloupé (i když levné mobily) nebo pevná linka. Když k tomu připočteme fakt, že pokrytí signálem CDMA není úplně ideální, a to hlavně na menších městech a vesnicích a také v příhraničních oblastech, dostáváme důvod, proč se sítě CDMA s ním i operátoři, kteří je využívali – U:fon a OpenCall, nikdy příliš nerozšířili.

OpenCall sice stále CDMA volání nabízí, vzhledem k tomu, že se jedná z výše zmíněných důvodů jen o produkt určený pro opravdu omezenou skupinu zákazníků, odkážeme vás pro detailní informace na ceník CDMA volání přes OpenCall, dostupný přímo na oficiálních stránkách tohoto operátora.

OpenCall jako mobilní operátor pro všechny

Opencall si je samozřejmě dobře vědom všech nedostatků a omezení CDMA sítí diskutovaných výše a rozhodl se proto nově od září 2013 vstoupit na trh klasických GSM operátorů. Stane se tedy dalším z celé řady nových mobilních operátorů, jejichž vzniku můžeme být od roku 2013 v Česku svědky.

Opencall funguje v síti operátora Vodafone a od konkurence se chce odlišit především výhodnou nabídkou roamingu a volání do zahraničí. Nápad to rozhodně není špatný, jen podle Českého statistického úřadu žije v současné době v České republice něco kolem 430 000 cizinců. K tomu samozřejmě musíme připočíst i mnoho českých rodiny, kteří se chtějí zase dovolat svým blízkým žijícím v zahraničí. Počet Čechů žijících v cizině je podle odhadu MZV z roku 2008 vyšší než 2 milióny (1.místo USA, 2. Kanada, 3. Rakousko a těsně za ním na 4. místě SRN). Pomineme-li fakt, že někteří už se usídlili v cizích zemích trvale a nikdo jim asi volat nebude i tak se jedná o obchodně zajímavé číslo. To si samozřejmě neuvědomuje pouze Opencall. Virtuální operátor Eureka nedávno oznámil stejnou obchodní strategii také se zaměřením na cizince, v tomto případě hlavně ty z Ukrajiny a východní bloku bývalého SSSR.

Opencall cílí především na Vietnamskou a Ruskou komunitu. Své stránky má operátor podle toho náležitě přeloženy také do angličtiny, vietnamštiny, ruštiny, čínštiny a francouzštiny. Cenová nabídka domácích hovorů je ale i tak velice atraktivní i pro českého zákazníka, í když nepotřebuje zrovna častěji volat do zahraničí. Svým zákazníkům Opencall nabízí klasickou předplacenou kartu, takže své výdaje budete moci mít jednoduše pod kontrolou. Velkým lákadlem jsou také minutové ceny volání na Slovensko, které jsou v případě obou tarifů shodné s cenami volání do cizích sítí v ČR, tedy 1,80 Kč/min, což je skutečně velice výhodné a Opencall díky tomu patří k jedněm z nejlevnějších mobilních operátorů v ČR.

Tarify a předplacené karty Opencall:

Název tarifu Měsíční paušál Minuta volání ve vlastní síti Minuta volání do ostatních sítí v ČR a na Slovensko SMS MMS 25 MB internet na den 150 MB internet na měsíc
Opencall Easy 0 Kč 1,50 Kč 1,80 Kč 1,50 Kč 4,90 Kč 25 Kč 150 Kč
Opencall + 150 Kč 1 Kč 1,80 Kč 1,50 Kč 4,90 Kč 20 Kč 100 Kč

Užitečné odkazy k operátorovi:

Výhodné domácí hovory rozhodně nejsou jediným důvodem, proč si lidé Opencall pořizují. Velkou silou tohoto operátora jsou jednoznačně také mezinárodní hovory, především do zemí bývalého Sovětského bloku, Vietnamu, ale i třeba na Slovensko, kam minuta volání vyjde dokonce stejně jako v ČR. Podrobný ceník mezinárodních hovorů najdete přímo na hlavních stránkách tohoto operátora v odkazu níže.

Tagy: opencall, mobilní operátor opencall, virtuální operátor opencall, opencall ceny, opencall tarify, roaming opencall, opencall.cz, opencall t-mobile, opencall mobil, mobilní internet opencall

TOPlist