Mobilní-operátoři.eu

Úvodní stránka >> Mobilní operátoři >> Virtuální operátoři

Virtuální operátoři

Na našich stránkách se zabýváme převážně novými mobilními virtuálními operátory. Základní definici tohoto pojmu často krátce zmiňujeme už v samotných sekcích věnovaných vždy konkrétnímu operátorovi. V tomto článku jsme si slíbili se ponořit do této problematiky trochu podrobněji. Přesto se chceme v maximální možné míře vyhýbat technickým pojmům a vysvětli všechny termíny co jen nejjednodušeji to půjde.

Úvod do problematiky mobilních virtuálních operátorů

Za virtuálního operátora označujeme tu telekomunikační společnost, která nevlastní žádné vysílače ani další technicky složitou infrastrukturu a jen nakupuje služby od některého z klasických mobilních operátorů. Provozovat vlastní síť vysílačů tak, aby pokryly celou Českou republiku je záležitost nesmírně nákladná, v řádu miliard korun ročně. Proto v současné době u nás máme všehovšudy jen 3 skutečné mobilní operátory – T-Mobile, Vodafone a O2. Virtuální operátor tak vlastně nakupuje služby od těchto 3 společností stejně jako kdokoliv z běžných občanů. Samozřejmě díky tomu, že slibuje pod svojí značkou přivést tisíce lidí, dostanete od mobilního operátora podstatnou slevu oproti tomu, když si od něj kupujete vy nový tarif pouze pro sebe.

Z toho je patrné, že čím má nový virtuální operátor silnější základnu, tím lepší množstevní ceny je schopen vyjednat. Z tohoto pohledu si vůbec nejlépe stojí velké společnosti jako například operátor ČEZ, noviny Blesk nebo společnost Tesco. Díky ohromné členské základně mohou vyjednat nejnižší možné ceny. To je také jedním z důvodu, proč se do mobilních služeb hrnou i firmy ze zdánlivě nesouvisejících oborů. Druhým důvodem je fakt, že výhodné telefonování se dá skvěle propojit s téměř jakýmkoliv stávajícím produktem, protože mobilní telefon dnes již používá každý. Pokud budete potraviny nakupovat od nás, dostanete za utracené peníze bonusový kredit. Pokud bude elektřinu a plyn odebírat od nás, dostanete slevu na volání. Takové jsou strategie mnohých velkých virtuálních operátorů.

Co je důležité o virtuálních operátorech vědět

Kromě cizích vysílačů vše funguje stejně, jako jsme zvyklí u běžného mobilního operátora. O veškeré náležitosti se stará přímo virtuální operátor. S virtuálním operátorem podepisujete smlouvu a od něj i budete každý měsíc dostávat vyúčtování. Veškeré dotazy a problémy s vámi řeší podpora virtuálního operátora a k administraci konta můžete využívat jen jeho vlastní internetovou samoobsluhu, pokud tuto službu vůbec nabízí. U každého virtuálního operátora také uvádíme v jaké síti funguje – jestli v síti T-Mobile, O2 nebo Vodafone. Ve své podstatě ale tato informace nemá pro zákazníka velkou hodnotu.

Virtuální síť každého takového operátora je totiž formálně zcela samostatná a pokud svým zákazníkům nabízí volání ve vlastní síti zdarma, jedná se vždy jen o volání na čísla registrovaná u samotného virtuálního operátora. Nikdy ne tedy do sítě 3 velkých mobilních operátorů v jehož síti funguje. A to samé platí i pro SMS posílané z internetu. Brány velkých mobilních operátorů nabízejí SMS přes internet do vlastní sítě zdarma. Z těchto bran ale na čísla vedena pod virtuálním operátorem SMS zdarma opět nepošlete. To mějte vždy na paměti, než se rozhodnete k výměně stávajícího operátora za toho virtuálního. Připravili jsme také pro vás velké srovnání cen virtuálních operátorů, které vám umožní, zvolit toho nejlepšího.

MVNO a MVNE virtuální operátor

Na závěr zbývá ještě vysvětlit 2 zkratky, se kterými se při hledání informací o mobilních virtuálních operátorech můžete setkat. V praxi totiž většina virtuálních operátorů, popsaných na našich stránkách, nefunguje přímo prostřednictvím mobilního operátora. Důvodů je hned několik. Především pro malé virtuální operátory by nebylo jednoduché vyjednat s mobilním operátorem dobrou cenu. A pak také mobilní operátor má jiné starosti než neustále vyjednávat s desítkami virtuálních operátorů, kteří by chtěli jeho služeb využívat.

Vznikli proto zprostředkující firmy tzv. MVNE (Mobile virtual network enabler), které mají za úkol služby mobilních operátorů přeprodávat dál firmám, které mají zájem stát se virtuálním operátorem. Vzniká tak vláček Mobilní operátor – MVNE firma – virtuální MVNO operátor – koncový zákazník. Pod pojmem MVNO (Mobile virtual network operator) najdeme virtuálního operátora, od kterého my, běžní zákazníci, nakupujeme mobilní služby. MVNE firma se ještě často stará o další technické ale i administrativní náležitosti, aby se virtuální MVNO operátor mohl plně věnovat tomu, co je pro něj nejdůležitější – propagaci a získávání nových zákazníků. Největšími MVNE firmami jsou u nás společnosti GTC Czech přeprodávající ostatním virtuálním operátorů služby od T-Mobile a DH Telecom, který stejnou činnost vykonává v sítí Vodafone.

Šedí či šediví operátoři

Jako šedé nebo šedivé operátory označujeme ty společnosti, které nabízejí mobilní služby pouze omezenému okruhu svých zákazníků a jejich nabídka je obvykle neveřejná. Často mezi ty nejvýhodnější a nejlevnější tarify patří právě tyto uzavřené nabídky. Spektrum těchto společností je značně široké – od tarifů pro státní správu, odbory, zaměstnance nadnárodních firem, různé sportovní a rybářské kruhy a zájmové kroužky až po společnosti, které přeprodejem telefonních služeb vysloveně porušují smluvní podmínky uvedené ve smlouvě s hostujícím mobilním operátorem.

Vzhledem k tomu, že je tato nabídka omezena velmi úzkému okruhu lidí a často je nesmírně těžké se těch opravdu nejlepších neveřejných nabídek dopátrat, příliš takových operátorů na našich stránkách nenajdete. Nemusíte ale zoufat. I pokud bychom nějakého takového operátora nebo tarif zde zveřejnili širokému publiku, okamžitě by své služby zrušil či jinak omezil. Mnoho lidí, kteří navíc nějaký šedivý tarif vlastní, jeho poskytovatele úzkostlivě tají a ani sami tito operátoři nestojí o veřejnou pozornost. Stručně jsme se tedy na následujících řádcích pokusili představit ty nejvýznamnější neveřejné virtuální operátory.

Šedí operátoři – stručný přehled

Například mobilní operátor Bonerix nabízí bezkonkurenční ceny volání v sítí Telefónicy O2. Bohužel ale pro využívání tarifů Bonerix musíte být zaměstnancem některé z velkých firem jako jsou banky (ČSOB), energetické společnosti (ČEZ) a podobných obchodních sdružení (družstvo Coop) nebo musíte být alespoň jejich rodinným příslušníkem. Jinak se k této nabídce nedostanete. Jedná se o tzv. zaměstnanecké programy a bonus.

Pak zde existuje celá řada pololegálních šedivých operátorů, kdy například musíte pravidelně každým rokem nakoupit určité množství potravinových doplňků nebo kosmetických přípravků, abyste mohli využívat jejich často velmi výhodných cen volání. Další zajímavou ne úplně veřejnou nabídkou jsou pak různé zaměstnanecké odbory. Pokochejte se například zde mobilními tarify OSPEA. Pokud by vás tato nabídka podnítila vstoupit do odborů, vězte, že jako člen odborů platíte pravidelný příspěvek ve výši 1% z čistého platu. Podobných neveřejných nabídek mobilního volání je v ČR celá řada a často nabízejí ceny mnohem nižší, než najdete u ostatních veřejně dostupných virtuálních operátorů a jejich tarifů.

Tagy: virtuální operátoři, mvne virtuální operátor, mvno virtuální operátor, virtuální operátor vodafone, virtuální operátor porovnání, virtuální operátoři zkušenosti, virtuální operátor čez, virtuální operátoři recenze, virtuální operátoři v čr, virtuální operátor přehled

TOPlist